Krempniańskie Parady Historyczne mają swój początek w 1999 roku, kiedy to harcerze z 54 szczepu harcerskiego "Kresy" z Przeworska, przyjeżdżając na obóz jeździecki do stajni "Rumak" w Kotani wzięli stroje historyczne: kontusze damskie i męskie. Wtedy to właściciele stajni "Rumak" - Barbara i Dariusz Mielczarkowie wymyślili by zorganizować pokaz potyczki polskiej szlachty i Tatarów. Inscenizacja wydawała się być jednorazową, jednak 3 lata później, w 2002 roku okoliczności umożliwiły zorganizowanie I Krempniańskiej Parady Historycznej.

Postanowiono, że takiemu przedsięwzięciu powinien przyświecać wyjątkowy cel. Stało się nim nagłośnienie i zbiórka pieniędzy na rzecz renowacji XVII-wiecznej drewnianej cerkwi łemkowskiej w oddalonej o 3 km od Krempnej wsi - Kotań. Od samego początku organizatorzy i uczestnicy postanowili nie pobierać żadnych honorariów za przygotowanie i udział w pokazie. Idea ta przetrwała do dziś. Co roku na kilka dni przed lipcową paradą z całej Polski zjeżdżają się ochotnicy, by wspólnymi siłami wspomóc organizację tego historycznego pokazu. Niejednokrotnie wkładają wiele wysiłku by przygotować samodzielnie oręż wojenny będący kopiami oryginałów. Ćwiczą walkę na szable, strzelanie z łuku, broni palnej oraz jazdę konną. Kobiety natomiast szyją stroje i przygotowują wypieki na paradę.

Pamiętając o idei krempniańskich parad - każdej z nich towarzyszy wystawa fotograficzna drewnianych cerkwi łemkowskich, mająca na celu ukazanie publiczności niezwykłego uroku i wartości tych budowli oraz zwrócenie uwagi na potrzebę ich renowacji.

Wolontariusze rozprowadzają cegiełki z numerem konta na które można wpłacać datki na cerkiew w Kotani.