VI KREMPNIAŃSKA PARADA HISTORYCZNA, 15.07.2007

Dzięki wsparciu finansowemu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego uszyto nowe stroje dla większości uczestników. Przed inscenizacją bitwy został wprowadzony nowy element – pokaz ujeżdżania - kadryl w wykonaniu czterech amazonek, które w pięknych, starodawnych sukniach zachwycały publiczność urodą i umiejętnościami jeździeckimi.

Następnie odbył się pokaz władania bronią: - strzelanie łuczników konnych w pełnym galopie do dwóch tarcz; - strzelanie pieszego łucznika do galopującego jeźdźca; - demonstracja użycia prehistorycznego oszczepu i bumerangu; - pokaz władania szablą, lancą z koni w pełnym galopie.

Kolejnym punktem programu była oczekiwana bitwa polsko-kozacka, w której po zaciętej walce zwycięstwo odniosła szlachta polska. W tegorocznej potyczce użyto dużo więcej broni palnej. Salwa z historycznych muszkietów zrobiła duże wrażenie na widzach. Na festynie mającym miejsce zaraz po pokazie, publiczność tradycyjnie miała możliwość przejażdżki konno, bryczką, nauki władania bronią i degustacji potraw regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się drewniana, ruchoma makieta konia, z której można było ćwiczyć strzelanie z łuku do celu. Mieliśmy także okazje gościć przybyły ze Słowacji, z miejscowości Świdnik zespół pieśni i tańca „Makowica” który swym występem umilał wszystkim czas spędzony na paradzie.