XVIII KREMPNIAŃSKA PARADA HISTORYCZNA, 14.07.2019

14 lipca 2018 roku odbyła się po raz osiemnasty Krempniańska Parada Historyczna. Tegoroczna impreza została poświęcona pamięci o rozgrywających się na tych terenach walkach Konfederatów Barskich, pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, z Rosjanami. Motywem do zmiany epoki była 250 rocznica przybycia Pułaskiego do konfederackiego obozu w pobliskiej miejscowości Grab oraz 240 rocznica jego śmierci. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko historyczne „Pułaski pod Świątkową” inspirowane potyczką zbrojną Konfederatów z Rosjanami na skraju Świątkowej Wielkiej. Odbył się również Bieg i Marsz im. Kazimierza Pułaskiego, którego trasa prowadziła niedaleko miejsca potyczki. Nowością było także rozpoczęcie imprezy tradycyjnym tańcem polskim – polonezem, do którego zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy.

Niewątpliwą atrakcją były zajęcia dogoterapeutyczne dla dzieci oraz wystawa fotograficzna judaików z Muzeum Regionalnego w Jaśle. W czasie parady odbyła się także promocja książki Bolesława Bawolaka „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej”.

Jak co roku, nie mogło zabraknąć degustacji, słynnych już, pierogów świątkowskich i innych specjałów kulinarnych, kramów z rękodziełem oraz koncertów zespołów ludowych.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”, Fundacja Przestrzeń Lokalna.