1 2 3
VIII KREMPNIAŃSKA PARADA HISTORYCZNA, 19.07.2009

Parada tradycyjnie odbyła się w trzecią niedzielę lipca na placu przed miejscową drewnianą cerkwią. Pogoda od rana była niesprzyjająca, w związku z czym msza święta przed bitwą zwana „polową” odbyła się tym razem w cerkwi w Kotani. Deszcz nie przeszkodził organizatorom i uczestnikom w realizacji programu VIII Krempniańskiej Parady Historycznej. Pogoda również nie zniechęciła publiczności – ponad 1000 osób zgromadziło się by podziwiać pokazy walk i wspomóc remont cerkwi kotańskiej.

Punktem kulminacyjnym była dynamiczna inscenizacja bitwy polsko- kozackiej, obfitująca w efektywne wybuchy i sceny walki. Wydarzenie to poprzedził szereg innych atrakcji takich jak:

  • - pokaz akrobatyki konnej w wykonaniu Bogumiła Rolka oraz Wojciecha Pabiana, prezentowany na koniu o imieniu Cygan (własność pani Anety Czarneckiej), uratowanym z transportu do rzeźni;
  • - kadryl konny– wykonany przez Małgorzatę Jacukowicz, Dorotę Witusik, Bogumiła Rolka oraz Wojciecha Pabiana;
  • - pokazy władania szablą, lancą oraz strzelania z łuku – w wykonaniu Norberta Kopczyńskiego, Michała Choczaja oraz Bogusława Popka.
  • - Inscenizacja pojedynku na szable - w wykonaniu Michała Choczaja, Artura Szlupowicza, Michała Tomaszewskiego oraz Andrzeja Kalińskiego.