XVIII KREMPNIAŃSKA PARADA HISTORYCZNA, 14.07.2019

Po 2 latach przerwy Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy znów zawitali do Świątkowej Wielkiej!

10 lipca 2022 r. odbyła się XIX Krempniańska Parada Historyczna. Impreza ta niezmiennie, od prawie 20. lat jest wsparciem w ratowaniu drewnianych łemkowskich cerkwi w gminie Krempna i co roku przyciąga miłośników Beskidu Niskiego oraz pasjonatów historii tego regionu. Tradycyjnie na przybyłych gości czekały rozmaite atrakcje. Odbył się pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krempnej, a także wystawy: broni palnej Dukielskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego oraz gadów, przygotowany przez Wild Girls. Hodowla Zwierząt Egzotycznych.

Głównym punktem programu było widowisko historyczne pt. "O tym jak konfederaci wroga siekli", nawiązujące do walk konfederatów barskich w Karpatach. Bezpośrednią inspiracją była bitwa pod Kobylanką, rozegrana w 1770 r. W inscenizacji udział wzięli wolontariusze z całej Polski i zagranicy, członkowie Łomiankowskiej Grupy Fechtunku "Kmicic" oraz Jednostka Strzelecka 2051 w Sędziszowie Młp. Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów imprezy jest zawsze losowanie "Szczęśliwych Cegiełek", z których dochód w całości zasila fundusz na prace konserwatorskie przy XVIII-wiecznej drewnianej cerkwi w Świątkowej Wielkiej. Wśród nabywców rozlosowano atrakcyjne nagrody, ufundowane przez lokalnych restauratorów, hotelarzy, fotografów, właścicieli zakładów samochodowych i salonów urody. Nagrody przekazali również sympatycy imprezy z Warszawy, Krakowa i Wieliczki.